Uncategorized

Sztuka kamieniarska stanowi istotny typ sztuki użytkowej.

Posted by admin

Kamieniarstwo to jedna z najstarszych gałęzi rzemieślniczych. Możemy tak powiedzieć, albowiem wszelkiego typu przedmioty wykute w kamieniu są wyjątkowo trwałe a do tego potrafią przeżyć nie tylko i wyłącznie osobę, która je wykonała, lecz też całą epokę, a także cywilizację czy kulturę. Zresztą kamień to nie tylko i wyłącznie idealne tworzywo artystyczne. Był on prawdopodobnie jednym z pierwszych narzędzi, które stworzył człowiek – krzemień oraz zrobione z niego wszelakie przedmioty codziennego użytku są odnajdywane na wielu miejscach prac archeologicznych.

 

Kamień jako materiał stosowany w budownictwie ma wiele zalet. Przez wieki wraz z cegłą był głównym budulcem konstrukcji murowanych, bardzo dobrze chroniąc przed zmianami temperatur na zewnątrz. Kamień został wyparty w późniejszym czasie przez konstrukcje z betonu współcześnie służy nam nieustannie jako materiał do budowy ogrodzeń oraz element ozdobny. Mimo postępujących przemian w działce budowlanej a także znacznej dominacji tworzyw sztucznych, zakłady związane z kamieniarstwem nadal nie narzekają na brak zleceń. Przedmioty wykonane z kamienia są bowiem cały czas chętnie wykorzystywane i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wykonują one wiele prac, zaczynając od elementów wykończenia domu, poprzez ozdoby stawiane do ogrodu aż po produkcję nagrobków. W bardzo wielu sytuacjach zdarza się tak, że projekt lokalu zakłada montaż kamiennych elementów. Mówimy tu głównie o posadzkach, lecz mogą to być też parapety, okładziny czy wsporniki.

 

Fachowcy dopełniają wówczas pomiarów a także finalizują zlecenie. Zazwyczaj element jest wykonywany w pracowni, jednakże występują takie sytuacje, gdy z powodu utrudnionego transportu realizuje się większość pracy już na miejscu. Innym elementem dziedziny kamieniarstwa jest tworzenie wszelkiego typu elementów ozdobnych oraz rzeczy mających walory estetyczne. Wymaga to, nie jak w produkcji budowlanej, zdolności a także doświadczenia artystycznego. Sztuka kamieniarska stanowi bardzo ważny rodzaj sztuki użytkowej, jaką istnieje możliwość podziwiać w ogrodach i wnętrzach. Pomniki na cmentarz wytwarzane są poprzez zakłady kamieniarskie na niesłychanie dużą skalę a także z zastosowaniem w bardzo wielu przypadkach kilku, w nieznacznym stopniu różniących się, głównych wzorów.

 

Ten rodzaj funkcjonowania jest chyba częstokroć przez nas spotykany oraz jest największym odsetkiem wszystkich prac, których podejmują się kamieniarze. Zapotrzebowanie na ich usługi na pewno będzie z każdym kolejnym rokiem coraz większe, patrząc na trendy demograficzne oraz rosnącą liczbę zgonów. Prócz tego także w przypadku coraz popularniejszego zwyczaju kremacji, wciąż jest związane z tym niemałe zapotrzebowanie na tablice nagrobne i urny. Jest dużo surowców, z których jest możliwość stworzyć klasyczny pomnik na cmentarz. Jeszcze jakiś czas temu temu najpopularniejsze były nagrobki odlewane z pokruszonego kamienia a także cementu. Współcześnie najbardziej popularnym budulcem jest granit, który cieszy się ostatnio rosnącym zainteresowaniem. Jest tańszy od marmuru i o wiele łatwiej dostępny, równocześnie po wypolerowaniu jest niezwykle miły dla oka.

Źródło: usługi kamieniarskie Mława