Auta/motocykle

Osoby , które wykonują pracę fizyczną spędzają lata na nauce zawodu.

Posted by admin

Zapewne wielu z was często było zaskoczonych ogromnymi kosztami różnego typu usług czy przedmiotów. Trzeba powiedzieć, że wielu z nas mają one prawo przytłoczyć. Wtedy zaczynamy się zastanawiać, z jakiego powodu są one tak drogie. Wszakże my sami nie oczekujemy zapłaty 150 złotych za 10 min naszej pracy. Więc za co w rzeczywistości płacimy specjalistom gdy ich zatrudniamy? Przecież hydraulik tylko wali w rury. Możemy myśleć, że usługi osób, które pracują w mniej prestiżowych zawodach, takowych jak hydraulika czy mechanika samochodowa, muszą cenić się dużo niżej, niż np lekarze czy też adwokaci. W rzeczywistości ich opłaty potrafią być naprawdę duże. Czasami na ich widok nachodzi nas myśl, że wszak spokojnie bylibyśmy w stanie zrobić dokładnie to samo, co oni samemu.

Pamiętaj jednakże, iż nie płacisz im jedynie za dokręcenie śrubki lub wymianę oleju w samochodzie, czy zawory pływakowe. Ich prawdziwa wartość płynie z ich wiedzy. Przecież Ty sam nie masz pojęcia, w jakim miejscu daną śrubkę trzeba dokręcić. Oni mogą to czuć wręcz instynktownie i zlikwidować daną usterkę w 5 minut. Czy wiedza naprawdę jest tak cenna? Może Ci się wydawać, iż starczy wprowadzić w wyszukiwarkę Google hasło „jak wymienić olej silnikowy”, by wiedzieć na dany temat wszystko, co jest nam niezbędne. Jednak zwróć uwagę na to, że żeby ogólnie rzecz biorąc wpaść na to, co jest w danej chwili problemem, należy mieć sporą wiedzę. Bardzo często osoby , które wykonują fizyczną pracę spędzają długie lata na nauce swojego zawodu, udając się do technikum, a potem pełniąc staż w firmie u eksperta.

Nie da się takiej wiedzy zdobyć przez dwudziestu minut, przekopując się przez artykuły na konkretny temat. Nawet jeżeli by się dało, to wciąż brakuje nam wyczucia i praktyki, jakie pomogłyby nam naprawić daną usterkę bez niebezpieczeństwa popsucia czegoś bardzo ważnego. Czy wszystkich oceniamy tak samo? Nikt z nas zazwyczaj nie kwestionuje ceny naprawy awarii u producenta albo w autoryzowanym salonie naprawy. Ze 100% pewnością, koszt może nas przytłaczać a także będziemy mieć pewne opory, zanim podejmiemy decyzję, lecz ostatecznie zapłacimy odpowiednią kwotę bez gadania. Podczas gdy mechanik pracujący sobie prywatnie w małym warsztacie, który weźmie od nas pięć razy mniej, budzi w nas opory.

Dlaczego te dwie opcje potrafimy oceniać tak różnie, skoro prawdopodobnie osoby wykonujące tę samą usługę mają taką samą wiedzę praktyczną? Czy chodzi tutaj o ich miejsca pracy, wygląd ich warsztatu, a może fakt, że praca na swoim podwórku często kojarzy wam się z mniejszym prestiżem?