Dom i rodzina, Inne

Izolacje chronią transportowaną przez układ grzewczy ciepłą wodę.

Posted by admin

Izolacje rur są szeroko stosowane w ogrzewaniu a także budownictwie. Dzieje się tak z dwóch głównych powodów. Po pierwsze izolacje chronią płynącą przez układ grzewczy parę wodną a także ciepłą wodę przed stratą cennej energii. Po drugie ich dodatkowym zadaniem jest ochrona rur przez zmiennymi warunkami atmosferycznymi występującymi rur szczególnie, jeżeli rury te znajdują się na otwartym terenie i są narażone na zmieniające się warunki atmosferyczne.

 

Ten ostatni problem pojawia się wówczas, w momencie kiedy konieczne jest przetransportowanie energii cieplnej wyprodukowanej przez elektrownię lub ciepłownię. Zmagazynowana energia dostarczana jest za pomocą systemu rurociągów do zabudowań w okolicy. Podczas transportu jest narażona na ogromne straty. Ważne jest więc, ażeby te rury posiadały na całej długości izolacje tekstylne zrobione z wełny sztucznej, czyli włókna mineralnego albo szklanego. Dzięki posiadanym właściwościom te wełny są odporne na wysokie temperatury oraz umożliwiają niebywale efektywną izolację od podłoża.

 

Izolacje termiczne powinny być używane również w prywatnym budownictwie. Funkcjonowanie systemu grzewczego w naszym domu, nie ma znaczenia czy opartego na pracy kotła węglowego lub gazowego, czy korzystającego z usług miejskiej ciepłowni pod żadnym pozorem nie może prowadzić do strat i marnowania ciepła. Bardzo dobra izolacja, polegająca na pokryciu jeśli się da wszystkich części rur odpowiedzialnych za transport wody tworzona jest najczęściej z pianki polietylenowej najwyższej klasy.